bylinné koupele a obklady

Novinka – bylinné koupele a obklady

 Zavedením přírodních bylinných koupelí a obkladů sledujeme zkvalitnění léčebné péče o naše pacienty. Bylinky mají příznivý vliv na celkový stav organismu. Jedná se o čisté přírodní produkty = byliny, nálev se připravuje přímo pro konkrétního pacienta s ordinací vhodnosti použitých bylin lékařem našeho zdravotního oddělení. Bylinné sáčky je možno použít i na obklady. Koupel připravíme tak, že spaříme sáček s bylinami horkou vodou cca 1 litr vody, necháme chvíli vyluhovat a celé i se sáčkem vlijeme do vany s teplou vodou, kde se byliny dále vyluhují. Teplota lázně by měla být příjemná tak, jak každému vyhovuje. V současné době  podáváme  následující bylinné koupele a obklady:

 Bříza bělokorá list (betulae folium)

Příznivě působí jako odvodňovací prostředek při otocích, má silné protirevmatické účinky. Koupel se využívá jako čistící prostředek uvolňující ucpané póry, podporuje regenerační schopnosti kůže, má příznivý vliv proti lišejům a ekzémům, působí proti nadměrnému pocení, hlavně nohou, koupele jsou vhodným doplňkem redukčních diet v prevenci obezity.

Dubová kůra (Quercus robur)

Obklady a koupele jsou vhodné ke zmírnění reakce kůže při omrzlinách a mírných popáleninách, krvácejících a hnisajících ranách, hemeroidech, při plísňovém onemocnění nohou, bércových vředech a zánětech pohlavních orgánů. Působí svíravě a protizánětlivě, odstraňuje nadměrné pocení. Obklady na bolestivé klouby lze ponechat i celou noc.

Heřmánek pravý (chamaemelum nobile)

Koupele i obklady mají hojivé účinky, urychlují hojení ran při poškození kůže, mají uklidňující a hojivé účinky při spálení kůže sluncem, příznivě působí při stavech vyčerpanosti a těžkých chorobách. Koupele lze využít i při nachlazení, revmatických potížích, zánětech močových cest apod. Odvar je možné použít k ošetření vlasů pro světlejší odstín a lesk, obklady i jako pleťovou masku.

Kopřiva dvoudomá (urtica dioica)

Koupele celkově posilují organismus, zmírňují potíže při křečových žilách, při revmatických bolestech, ischiasu, dně, ledvinových problémech a zánětech močových cest, otocích, zmírnění kožních potíží apod. Kopřiva je výborná jako jarní očistná detoxikační koupel. Odvar je vhodný i jako vlasová koupel pro regeneraci a vyšší lesk vlasů

Kontryhel

Koupele a obklady jsou vhodné při kožních problémech hlavně hnisajících a mokvajících ranách, oplachy při bércových vředech, obklady na bodné a sečné rány, ale i umytí obličeje pro zkrášlení pleti, jako podpůrná koupel při ženských nemocech (výtoky, záněty, po porodu a císařském řezu) při dietě proti obezitě a diabetu. Koupele dětí jsou vhodné na posílení celého organismu.

Levandule lékařská (Lavandula a.Mill.)                                                           

 Vonné koupele  levandule mají očistné a desinfekční účinky, pročišťují kožní póry, pomáhají při astmatu, bronchitidě, rýmě. Uvolněné třísloviny mají blahodárný vliv na stárnoucí pleť, mírně jí napínají a stahují. Vdechování par levandule je vhodné k inhalacím  za účelem pročištění průdušek od mikrobů a starého hlenu, při zápalu nosohltanu, astmatu, bronchitidě, rýmě, angíně apod. Silice dráždí až překrvuje pokožku, tím  zlepšuje regeneraci a má i pozorovatelný analgetický účinek. Používá se také proti svrabu a různým kožním parazitům, které ničí. Má zvýšený baktericidní účinek. Koupele jsou dále vhodné při únavě, nespavosti, podrážděnosti, nervových vyčerpáních, depresích, bolestech hlavy, kolikách.

 Mateřídouška obecná ( Thymus serpyllum )

Má antiseptické, protikřečové, protibakteriální účinky a obsahuje látky, které usmrcují bakterie a plísně. Koupele a obklady jsou vhodné všude tam, kde se vyskytují záněty na pokožce, nehojící se vředy, proleženiny, pohmožděniny, při revmatismu, koupele na celkové posílení organismu, při léčbě roztroušené sklerózy, závratí apod. Obklady je možné využít i ke kosmetickým účelům, zklidnění pokožky apod. Doporučuje se v době rekonvalescence po horečnatých chorobách a nervově vyčerpaným osobám. Koupel je vhodná i pro děti.

Meduňka ( Melissa officinalis )

Koupele z meduňky jsou vynikajícím pomocníkem při nervové vyčerpanosti a mírné úzkosti pro své sedativní účinky. Dokáže zklidnit a posílit organismus, zbavit následků napětí, léčí chvění, uvolňuje křeče.  Příznivý účinek má i při chorobách z nachlazení. Ve formě obkladů je vhodná na revmatické otoky, pohmožděniny, krevní podlitiny, při nebezpečí ztvrdnutí mléka v prsech kojících matek.

Oves (Avena sativa)

Ovesné koupele jsou vhodné při revmatismu, dně, chorobách ledvin, jaterních chorobách, svalové únavě, nervové a tělesné slabosti, špatném prokrvení, ischiasu, ekzémech, a lišejích i dalších kožních potížích. Dále při potížích v oblasti malé pánve, při břišních kolikách, močových kamenech, chorobách močového měchýře i nežádoucím nočním pomočování. Koupele mají hojivý a utišující účinek. Obklady pomáhají uvolňovat kameny při kolikách, zmírnit bolesti při zánětu slunivky  břišní , žaludečních i jaterních potížích. Je to navíc typická pleťová koupel, která zjemňuje a zvláčňuje pokožku, příznivě ovlivňuje pleť po odlíčení, odstraňuje vrásky. Koupel je vhodná i pro děti.

Přeslička (equisetum arvense)

má výborné hojivé účinky, je vynikající při bolestivých stavech kloubů, páteře, revmatických onemocněních, problémech s prostatou, ledvinových a žlučníkových kolikách a žaludečních potížích. Koupele dále příznivě ovlivňují a pomáhají při zánětech dýchacích cest, průdušek, při hemeroidech, bércových vředech, křečových žilách, lupénce, nehojících ranách i únavě nohou. Pro vysoký obsah křemíku je možno použít silný odvar na lámavé a třepivé nehty a vlasy, na koupele a obklady při ledvinových kolikách a problémy s močovým měchýřem a prostatou, při písku v ledvinách a kaméncích v měchýři. Obklady pomáhají při křečích v žaludku, při záchvatech žlučníku, jater i slinivky. Zmírňují zatvrdliny, nádory apod.

Rozmarýn list (rosmarini folium)

koupel příznivě ovlivňuje nervový systém, má povzbuzující účinky při nervové a psychické vyčerpanosti, melancholických stavech, únavě, zmírňuje selhávání paměti, působí příznivě při revmatických potížích, bolestech kloubů, neuralgických bolestech.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

má protizánětlivé, hojivé a desinfekční účinky, je všeobecně známo jeho využití v gynekologii při křečovitých bolestech, v době menstruace a přechodu, při zánětech močových cest a ledvin, k omývání hnisavých vyrážek a ekzémů, při léčbě hemeroidů, zastavuje krvácení, příznivě ovlivňuje cévní systém a krvetvorbu. Koupele příznivě ovlivňují svalové nádory dělohy (myomy), záněty  vaječníků, zklidňují organismus při klimakteriu.

Řepík lékařský ( agrimonia eupartoria )

Pro své hojivé, stahující, svíravé, protizánětlivé a desinfekční účinky jsou koupele a obklady vhodné na hnisavé vyrážky, pohmožděniny, špatně se hojící rány, proti plísním, při gynekologických zánětech, bílém výtoku apod. Pomáhají při nachlazení, rýmě, zánětech v krku, hrtanu i jako obklady na oblast žaludku, žlučníku a jater.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Koupele posilují a uklidňují nervový systém, povzbuzují organismus ve stáří. Snižují vylučování potu, působí protizánětlivě, baktericidně, antisepticky a mírně diureticky. Je vynikající desinfekcí k vymývání ran a jako obklad na špatně se hojící a mokvající rány, při jaterních problémech, onemocnění žláz, při chvění končetin apod.

Bylinná koupelová směs uklidňující

Máta nať, Rozmarýn list, Meduňka nať, Chmelová šištice, aroma.

Celkově zklidňuje organismus ve stresových situacích, koupel je vhodná po celodenní psychické námaze.

Medová koupel zvláčňující

Oves plod, Mrkev kořen, Citronová kůra, Měsíček květ, Meduňka nať, aroma.

Má příznivé účinky na podrážděnou pokožku, díky obsahu beta karotenu pomáhá po nadměrném slunění. Koupel je výtečná na nervozitu či neklidný spánek.

 

Ovocná koupelová směs povzbující

Oves plod, pomerančová kůra, ostružina list, citronová kůra, aroma.

Má regenerační a osvěžující účinky. Je vhodná jako posilující koupel proti únavě.

 

Květinová koupel relaxační

Sedmikráska květ, Ibišek květ, Levandule květ, Měsíček květ, Violka nať, aroma.

Má aromatizující účinky a blahodárný vliv po fyzické námaze, mírní bolesti hlavy.

Čajová koupelová směs

Oves plod, černý čaj, chmel, aroma.

Má uklidňující a tonizující účinky na pokožku, je vhodná k obkládání obličeje při jejím podráždění, vhodná je i pro děti.